piątek, 4 marca 2016

20 sposobów na to, by powiedzieć dziecku KOCHAM CIĘ


Miłość  jest podstawą. W wychowywaniu dzieci wszystko opiera się na więzi między rodzicami a dzieckiem - więzi pełnej miłości. Rodzice kochają swoje pociechy - to nie ulega wątpliwości. Ważne jest jednak, żeby dzieci tą miłość mogły odczuwać, żeby była okazywana w rozumiany przez malucha sposób. Miłość jest największą potrzebą emocjonalną każdego dziecka. Jest podłożem, na którym wyrastają poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości.

Pamiętajmy, że prawdziwa miłość jest bezwarunkowa. Akceptujemy i kochamy dziecko takim, jakie jest bez względu na to, co zrobi albo czego nie zrobi.


W jaki sposób okazywać miłość naszym szkrabom?

1. Przytulaj i całuj - dużo i często.

2. Mów dziecku, jak bardzo je kochasz, jak bardzo cieszysz się, że jesteś jego mamą/tatą. 

3. Łaskocz swoje dziecko kiedy tylko chce być łaskotane.

4. Kiedy malec do Ciebie mówi lub coś Ci opowiada, patrz mu w oczy i daj mu CAŁĄ swoją uwagę.

5. Przygotowujcie razem posiłki. W końcu jedzenie to coś więcej niż tylko odżywianie organizmu.

6. Nie wymagaj od dziecka żeby zawsze po sobie sprzątało - każdy zasługuje na troszkę luzu. Ty też lubisz, gdy ktoś czasem odniesie za Ciebie talerz lub pozmywa naczynia, prawda?

7. Obserwuj swoje dziecko. Ale tak naprawdę. Zobaczysz, jakie to wspaniałe i cudowne stworzenie :)

8. Śmiej się za każdym razem kiedy śmieje się Twoje dziecko. Nawet jeśli, według Ciebie, powodem radości jest coś zupełnie absurdalnego.

9. Bierz pod uwagę zdanie dziecka kiedy wybierasz dla niego ubranie lub jedzenie - podejmujcie decyzje, z których oboje będziecie zadowoleni.

10. Mów do dziecka tonem pełnym szacunku. Nie musisz mówić zupełnie jak do dorosłego, ale pokaż, że traktujesz je poważnie.

11. Zróbcie sobie Wasz własny mały zwyczaj i zostawiajcie w różnych miejscach karteczki z napisem KOCHAM CIĘ lub, jeśli dziecko nie potrafi czytać, z narysowanym sercem. Kiedy maluch znajdzie taką karteczkę, wytłumacz mu, że to serduszko oznacza Twoją miłość do niego.

12. Kiedy dziecko ma atak złości, którego nie kontroluje pomyśl, co go tak sfrustrowało, co jest przyczyną takiej reakcji. Zastanów się, jak możesz mu pomóc.

13. Czytaj mu książki. Dużo książek. Nawet jeśli prosi o przeczytanie tej samej bajki po raz dwudziesty. Czasem coś, co wydaje się nudne dla Ciebie, dla Twojego dziecka jest interesujące i warte słuchania więcej niż jeden raz.

14. Dziel z dzieckiem swoje zainteresowania. Opowiadaj mu o tym, co lubisz, co Ciebie pasjonuje (nawet jeśli jest to matematyka ;)). Będzie szczęśliwe, że może poznać Twoje największe radości.

15. Wyjdźcie na zewnątrz i odkrywajcie razem świat. Popatrz, jaki ciekawy może być malutki kamyczek, robaczek czy listek i zachwycaj się tymi wszystkimi rzeczami razem ze swoim dzieckiem. Gdyby nie ono, pewnie nie zauważyłbyś tych wszystkich cudowności.

16. Gdy Twoje dziecko jest na czymś bardzo skoncentrowane, czy to na rysowaniu, budowaniu z klocków czy przesypywaniu kamyków z wiaderka - nie przeszkadzaj mu i nie przerywaj jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Ty też nie lubisz, gdy ktoś Cię popędza lub przerywa Ci interesującą czynność.

17. Pozwalaj na samodzielność. Jeśli Twoja pociecha chce sama założyć kurtkę lub pokroić banana do sałatki owocowej - postaraj uzbroić się w cierpliwość i pozwól. Mówię Ci, warto potem zobaczyć radość dziecka z jego małych osiągnięć.

18. Wyluzuj i wygłupiaj się, ile wlezie. Róbcie razem śmieszne miny, opowiadajcie sobie śmieszne żarty, rzucajcie się śnieżkami lub biegajcie po domu udając samoloty.

19. Pozwól dziecku się poruszać, biegać, skakać (oczywiście w bezpieczny sposób i w bezpiecznej przestrzeni). Ruch jest zdrowy, pozwala rozwijać intelekt.

20. Nie zastępuj miłości prezentami i zabawkami. Prezent od czasu do czasu to oczywiście nic złego. Ale warto przekazywać dziecku, że to, co naprawdę ważne to nie rzeczy a relacje.

Nie zakładajmy, że dzieci automatycznie wiedzą o tym, że są kochane. Wyrażajmy naszą miłość do nich nie tylko słowami, ale też zachowaniami, które one zrozumieją. Poza tym warto pamiętać, że kiedy okazujemy dziecku miłość wskazujemy mu, jak ono samo może okazywać miłość innym. 

4 komentarze:

 1. Bardzo fajny post, lubie czytać takie wpisy :3
  Przejrzałam kilka poprzednich postów i też są świetne <3
  Śliczny design bloga <3 w jakim programie jest zrobiony nagłówek?
  Czekam na kolejny post.
  Pozdrawiam

  Zapraszam też na konkurs Mój blog - klik ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi :)
   Nagłówek robiłam po prostu w gimpie ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Bardzo dobrze i trafnie napisane ;)

  OdpowiedzUsuń