poniedziałek, 29 czerwca 2015

Co rozpuszcza się w wodzie? - eksperyment

Słyszę i zapominam
Widzę i pamiętam
Robię i rozumiem
- Konfucjusz

Dzieci już od urodzenia są małymi ciekawskimi badaczami. Lubią odkrywać, w jaki sposób działa otaczający świat.I tu z pomocą przychodzą różne eksperymenty i doświadczenia. Dzięki nim uczymy się poprzez działanie, angażujemy wszystkie zmysły. Jest to nauka ręką, sercem i głową. Przy okazji jest to też dobra zabawa.
Dobra dobra, eksperymenty dla dzieci wyglądają trochę inaczej ;)


Jak wszystkim rodzicom wiadomo, dzieci uwielbiają wodę. Lubią się chlapać, zanurzać w niej różne zabawki, przez co odkrywają jej właściwości. Dlatego kontynuujemy eksperymenty związane z wodą - mamy na to dobrą porę roku, jest ciepło i można je wykonywać na balkonie lub tarasie nie ryzykując zalania podłogi w mieszkaniu ;) Pierwszy eksperyment możecie znaleźć tu.

Dzisiaj odkryjmy, jak różne substancje mieszają się z wodą.

Co będzie potrzebne?
- woda
- przezroczysta szklanka lub tyle szklanek, ile substancji będziemy mieszać z wodą (my niestety posiadamy taką jedną, więc po każdym etapie myłam szklankę)
- łyżeczka
- sól, cukier, pieprz, olej, mleko
- pipetka lub słomka
- ściereczka lub ręcznik kuchenny

1. Do szklanki (lub szklanek) wlewamy wodę. Szykujemy sól, cukier, pieprz, olej i mleko. Pytamy dzieciaczka, jak sądzi, co się w wodzie rozpuści.
2. Sprawdźmy, jak zachowa się sól. Pozwólmy dziecku wsypać łyżeczkę soli i obserwować, co będzie się działo. Niech pomiesza łyżeczką i sprawdzi, czy wtedy łatwiej się rozpuszcza. Jeśli rozpuściła się całkiem i jej nie widać to posmakujmy, czy płyn jest słony. Ma smak soli pomimo tego, że jest przezroczysty. Świadczy to o tym, że sól rozpuściła się w wodzie.
3. Zobaczmy, co stanie się z cukrem. Wsypujemy łyżeczkę cukru i zaglądamy do szklanki. Potem mieszamy aż się rozpuści. Podobnie jak z solą, możemy spróbować, czy woda jest słodka i czy na pewno ten cukier nam nie wyparował skoro go nie widać :)

4. Teraz pora na pieprz. Tu warto ostrzec dzieci, żeby ostrożnie wsypywały go do szklanki, gdyż może kręcić w nosie i wywołać kichanie ;) Po wsypaniu pieprzu, widzimy, że unosi się on na powierzchni wody. Po wymieszaniu pieprz opada na dno, jednak nadal się nie rozpuszcza.


5. Sprawdźmy, co się stanie, gdy do wody wlejemy trochę oleju.
 Olej się nie rozpuścił. Można go pomieszać łyżeczką i obserwować, jak kuleczki łączą się i tworzą na górze warstwę.

6. Kolej na mleko. Tu potrzebna będzie pipeta lub słomka do napojów.
I w tym momencie przydał nam się papierowy ręcznik ;)
Obserwacja plamy z mleka to też ciekawe doświadczenie ;)
Nabieramy pipetką kilka kropel mleka. Można użyć też słomki, którą od góry zatykamy palcem pobierając w ten sposób napój. Do szklanki z wodą wkrapiamy jedną kropelkę i od razu obserwujemy, jakie wspaniałe obrazy powstają w naszym naczynku :) Można je potem namalować na ciemnej kartce pastą do zębów.
Zauważamy też, że mleko wymieszało się z wodą.

Eksperyment można wzbogacić o substancje, jakie tylko przyjdą Wam do głowy. Można sprawdzać, czy z wodą połączy się ziemia, mąka, piasek i wiele wiele innych :)

Zachęcam do przeprowadzania takich doświadczeń. Uczą nie tylko fizyki, ale obserwowania naszych dzieci :) Popatrzmy, jak one zachwycają się tym, co powstaje w szklankach, podziwiajmy ten piękny świat razem z nimi:)

4 komentarze: