piątek, 11 marca 2016

Endo... co? Tydzień Świadomości Endometriozy
Endometrioza - co wiesz na ten temat? Czy wiesz, że właśnie trwa Tydzień Świadomości Endometriozy?

Endometrioza to choroba, która polega na rozsianiu komórek błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy. Wszczepy endometrium obejmują najczęściej jajniki, jajowody, otrzewną miednicy mniejszej. Bardzo często mogą pojawić się też w bliznach po cięciu cesarskim, na jelitach, pęcherzu moczowym. Szacuje się, że dotkniętych jest nią 7-15% kobiet.

Endometrioza najczęściej objawia się przez:
  • bolesne miesiączki
  • długie i obfite miesiączki
  • bóle podbrzusza i miednicy
  • bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa
  • bóle podczas współżycia
  • problemy z jelitami
  • bóle przy wypróżnianiu
  • biegunki, zaparcia, wzdęcia
  • zatrzymywanie oddawania moczu.

Średni czas prawidłowej diagnozy od momentu wystąpienia pierwszego objawu wynosi 7 lat. Tak, 7 lat! Wyobraźcie sobie, że przez ten czas choroba panoszy się w organizmie. Rozrastające się ogniska endometriozy mogą pustoszyć jamę brzuszną kobiety, która coraz bardziej cierpi z powodu narastającego bólu. Może też dojść do niepłodności a w skrajnych przypadkach do stomii lub histerektomii, czyli usunięcia całej macicy.

Niestety, endometrioza jest chorobą nieuleczalną. Nie są znane przyczyny jej powstawania, więc nie wiadomo, w jaki sposób jej zapobiegać. Można jednak postępować zachowawczo. Duży nacisk kładzie się na zmniejszenie lub pozbycie się dolegliwości bólowych oraz na podtrzymanie lub przywrócenie płodności. Najczęściej dochodzi do operacji, w czasie której usunięte zostają ogniska i zrosty a następnie włączone jest leczenie farmakologiczne.

Jak diagnozuje się endometriozę?

Po pierwsze - szczegółowy wywiad lekarski. Już sam wywiad i badanie lekarskie bardzo często ujawniają wiele objawów endometriozy. Badany jest też marker nowotworowy CA-125 (jednak nie u wszystkich chorych jego wartość jest podwyższona). Potrzebne też są badania usg. Jednak obecnie jedynym badaniem, które w 100% może potwierdzić tę chorobę jest laparoskopia, w czasie której pobierany jest wycinek do badania histopatologicznego.


Co robić?

Obserwować się! Tylko Ty znasz najlepiej swój organizm. Tylko Ty możesz powiedzieć swojemu lekarzowi o sygnałach alarmowych, które Twój organizm wysyła. Nie wstydź się. Nie słuchaj, kiedy inni mówią, że ból miesiączkowy to normalna sprawa i przesadzasz. Nie wierz w to, że "taka Pani uroda" lub "my, kobiety tak już mamy". Pamiętaj, że przy normalnej miesiączce wystarczy zwykła tabletka przeciwbólowa. Przy endometriozie na ból pomaga dopiero silny lek przeciwbólowy, zazwyczaj podany w dużych dawkach - co i tak pomaga tylko na chwilę. Dodatkowo dochodzą objawy takie, jak zaparcia, biegunki, ból przy oddawaniu moczu i przy wypróżnianiu, bóle jelit, wymioty a nawet gorączka.

Jeśli chciałabyś dokładnie obserwować swój organizm, polecam kartę do samoobserwacji, którą znajdziesz tu.

Ta choroba może dotyczyć kogoś bliskiego z Twojego otoczenia. Twojej siostry, narzeczonej, żony, znajomej.

Rozmawiaj o endometriozie z innymi. Niech będą świadomi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz