niedziela, 1 maja 2016

Ośmiorniczka dla wcześniaka


Niedawno natknęłam się na akcję, której tytuł brzmi "Ośmiorniczki dla wcześniaków". O co chodzi? - pomyślałam. Chyba nie o wczesne rozszerzanie diety takich maleństw. Po intensywnych poszukiwaniach dowiedziałam się, co jest grane.

Otóż w Danii powstała grupa szydełkujących osób, które dziergają małe słodkie ośmiorniczki przekazywane na oddziały szpitalne dla wcześniaków. Na początku bardzo się zdziwiłam, bo co może dać tym maleńkim ludziom taka zabawka. Okazuje się, że bardzo dużo. Ramiona szydełkowych ośmiorniczek przypominają dzieciom pępowinę, którą nie raz dotykały i chwytały w brzuchu mamy. Badania dowodzą, że dzięki temu maluszki czują się w inkubatorach po prostu bezpieczniej :)

Ale jak to? Przecież bakterie, zarazki itd. Szpitale piorą i dezynfekują ośmiorniczki. Poza tym każdy mały pacjent dostaje swój egzemplarz już na zawsze i zabiera go do domu. Zabawki szydełkowane są z włóczek składających się ze 100% bawełny i bezpiecznego wypełnienia, dzięki czemu nie mechacą się i nie wystają z nich żadne kłaczki.

Cała akcja rozprzestrzeniła się na inne kraje, m.in. Ukrainę, Hiszpanię oraz Polskę. Powstała u nas spora grupa, która dzielnie pracuje i dzierga szydełkowe ośmiorniczki. A zapotrzebowanie jest duże, ponieważ coraz więcej szpitali zgłasza się do akcji.

Ja długo się nie zastanawiałam i pognałam do sklepu po zapas włóczek bawełnianych. Uwielbiam szydełkować i cieszę się, że mogę właśnie w taki sposób pomóc małym szpitalnym pacjentom i sprawić, że lepiej poczują się w inkubatorach.

Jeśli potrafisz szydełkować to zapraszam Cię do przyłączenia się do akcji i zrobienia czegoś dobrego. Jeśli włóczka i szydełko są dla Ciebie obce to również możesz pomóc - poszukiwane są także osoby, które pracują w szpitalach lub potrafią dotrzeć do szpitali i opowiedzieć o akcji a także wszyscy, którzy będą chętni żeby ofiarować włóczki. Możesz też po prostu udostępniać informacje - być może wśród Twoich znajomych jest ktoś, kto mógłby i chciałby nam pomagać :)

Wszystkie informacje można uzyskać na fanpage'u akcji Ośmiorniczki dla wcześniaków oraz w grupie facebookowej o takiej samej nazwie. Wspiera nas też Fundacja Kochaj Mnie Po Prostu.

Zapraszam na filmik, który pokazuje, jak działa taka mała ośmiorniczka... a zresztą, zobaczcie sami :)
https://web.facebook.com/yleuutiset/videos/10154121567624931/

Warto szydełkować ośmiorniczki, prawda? :)Szydełkowe ośmiorniczki powstające dla naszej akcji :)

Wracam do tworzenia kolejnych małych "pomocników"!


5 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy - przyjemnie jest pomagać innym :)

   Usuń
 2. �� brawo kochana...umiem robić na drutach a nie szydełkować :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może trzeba zdobyć nową umiejętność, czyli szydełkowanie? :)

   Usuń
 3. Witam,jak można zamówić takie Cudo dla Wcześniaka? Wiem że pieniędzy nie przyjmujecie,szydełkować też nie potrafię.Mogę w zamian podesłać włóczkę.Ośmiorniczka pilnie potrzebna.Mały Konstanty walczy o życie w inkubatorze.

  OdpowiedzUsuń