środa, 17 czerwca 2015

Coś o dziecięcej ciekawości, czyli poznajemy świat z Nelą

Podobno czterolatek zadaje średnio 437 pytań dziennie. Myślę, że jest to prawda. Od wieków wiadomo, że dzieci interesują się wszystkim, co je otacza. Ta naturalna ciekawość świata pcha dzieci do jego poznawania.

Warto wykorzystywać to, iż dziecko jest zainteresowane otoczeniem, odpowiadać na pytania, szukać wspólnie odpowiedzi. Nie zawsze jednak jest możliwość żeby rzucić wszystko i pojechać zwiedzać świat. Potrzebny jest czas, pieniądze, czyli coś, czym nie zawsze dysponujemy. Nie znaczy to, że o innych krajach i kulturach nie możemy czytać i rozmawiać. Jest dużo książek o podróżach, dużo podręczników. Jednak nie wszystkie są napisane prostym językiem i niekoniecznie prezentują treści dostosowane dla dzieci.

I tu przedstawiam Wam dwie ulubione książki Gabistworka:

Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane. oraz Nela i tajemnice świata to opisane przygody 9-letniej dziewczynki, która już od 5 roku życia zwiedza cały świat. Brakuje nam jeszcze pierwszej części przygód Neli, czyli książki 10 niesamowitych przygód Neli.

Autorka podróżuje po całym świecie, nagrywa reportaże ze swoich wypraw (na pewno znacie program telewizyjny w TVP ABC Nela Mała Reporterka) a także opisuje je w książkach. Była już w wielu krajach na różnych kontynentach. Zwiedziła Etiopię, Zanzibar, Tanzanię, Kambodżę, Malezję, Peru, Boliwię, Kostarykę i wiele innych. Dzięki książkom Neli możemy przenieść się w świat przyrody, który tworzą zapierająde dech w piersiach rośliny, ciekawe zwierzęta a także ludzie, których zwyczaje są zupełnie różne od naszych. Zagłębiamy się w inne kultury, czasem takie, których nie dotknęła ręka cywilizacji. Ile znamy gatunków tukana? Dlaczego flamingi są różowe? Kim są Mursi z doliny Omo? Odpowiedzi na te i jeszcze inne pytania znajdziecie właśnie w tych książkach.
Nela i tajemnice świata

Mała reporterka odzieli się swoimi przygodami w bardzo przystępny dla małych dzieci sposób. Nie znajdziemy tam nużących opowieści, ani niezrozumiałych faktów. Dziewczynka sama jest dzieckiem, a więc wybiera to, co dla dzieci jest warte uwagi. Gaba słucha opowieści Neli z ogromnym zaciekawieniem. Przyznam, że sami z chęcią czytamy jej historie i chłoniemy wszystkie wiadomości, które przekazuje. Dowiadujemy się ciekawostek, o których nie mamy pojęcia nawet będąc dorosłymi:) W książkach znajdziemy także całe mnóstwo zachwycających zdjęć, które bardzo dobrze oddają klimat egzotycznych podróży.
Nela na 3 kontynentach
Powyżej fragment opowieści o wyprawie na Komodo, gdzie Nela miała okazję obserwować warany - największe jaszczurki na świecie zwane smokami. Jest to ulubiona historia Gabistworka. Nie raz spowodowała opadanie szczęki ze zdumienia u znajomych, kiedy zaczęła im opowiadać o tym, ile zębów ma waran lub ile bakterii zawiera jego ślina, która może zabić nawet konia. Najlepsze jest to, że nie wkładamy jej tej wiedzy na siłę. Pochłania te informacje sama - dlatego, że są dla niej interesujące i przekazane w bardzo przystępny sposób.

I jeszcze jedno - mapy. Gaba uwielbia mapy a w książkach Małej Reporterki możemy znaleźć ich dużo :)

Jesteśmy zachwyceni opowieściami Neli i bardzo chętnie wracamy do nich wszyscy, organizując wspólne, rodzinne czytanie. Gdy Tata Gabistworkowy czyta jej na głos Nelę - ja jakimś dziwnym trafem zaraz pojawiam się w pobliżu i także słucham;) Książki spokojnie polecam dzieciom w każdym wieku. Młodsze na pewno zainteresują się pięknymi, kolorowymi ilustracjami, starsze dodatkowo posłuchają ciekawych historii. Myślę, że warto wzbogacić biblioteczkę dziecka właśnie o tą pozycję.


Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane
Autor: Nela
Wydawnictwo: Burda NG Polska
Liczba stron: 160

Nela i tajemnice świata
Autor: Nela
Wydawnictwo: Burda NG Polska
Liczba stron: 191

4 komentarze:

 1. Moja Córka uwielbia Nelę. Książki z pewnością zakupimy jak trochę podrośnie do nich

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudne ksiażeczki:) Starszak uwielbia książkowe "podróże" . Na pewno zainwestujemy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio widziałam gdzieś w internecie promocję - 3 książki Neli w pakiecie. Polecam przeszukać internet i kupić od razu wszystkie :)

   Usuń