czwartek, 14 maja 2015

Czego słucha Gabistworek? cz. I

Gaba muzykę uwielbia. Jest z nią zaprzyjaźniona już od czasów brzuszkowych, kiedy to puszczaliśmy jej kołysanki. Po narodzinach te same kołysanki towarzyszyły jej podczas usypiania. Nigdy nie ograniczaliśmy się do konkretnego rodzaju muzyki, nie było napinki na muzykę klasyczną, która podobno dobrze działa na rozwój dziecka. W ciąży naczytałam się mnóstwa mądrych artykułów na ten temat, jednak słuchanie muzyki klasycznej było dla mnie męczarnią, więc po prostu odpuściłam sobie - w końcu stres w ciąży dobry nie jest. Ku uciesze Taty okazało się, że Gabie odpowiadają mocniejsze dźwięki. Chociaż był czas, że w rankingu najwyżej plasowały się hity typu "Nossa, nossa" lub słynne Ciecierecie, czyli "Tche tche rere" ;)
W naszym domu prawie cały czas włączona jest muzyka. Lubimy jej słuchać w czasie gotowania, sprzątania, zabawy. Często razem tańczymy - tak, wszyscy;) albo oglądamy występy Gabistworka (obecnie w przyszłości chce zostać piosenkarką). Włączone jest radio lub piosenki dla dzieci. Z tym radiem wiąże się ciekawa historia, ponieważ jakiś czas temu Gaba upodobała sobie piosenkę Elektrycznych Gitar "Dzieci". Dziecię moje, nie zagłębiające się w tekst, podśpiewywało sobie (oczywiście głównie w miejscach publicznych, a jakżeby inaczej) "dzieci wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papielosy, wyciągnęły flaszki" lub "wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy" :D
W czasie tych czterech lat życia naszej córki (a nawet dłużej, bo od czasów ciąży) udało mi się stworzyć spory katalog piosenek dla dzieci. Większość z nich słuchana jest chętnie bez względu na wiek. Chciałabym podzielić się tymi, które są wg mnie i Gaby najfajniejsze, i których słuchamy najchętniej.

Tam tararam! Oto miejsce pierwsze, nasz zwycięzca:
1. Kasia Rodowicz - Małe bajki - piosenki inspirowane wierszami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy
Chyba większość mam zna piosenkę "Lokomotywa", czy "Polny skrzat" . Ja jestem w tej płycie zakochana. Przyznam, że zdarza mi się słuchać jej nie tylko z Gabą, ale też samej, kiedy Stworek Potworek jest w przedszkolu. Piosenki są przyjemne, wpadają w ucho. Świetne do słuchania z dziećmi w każdym wieku.

Przejdźmy do kolejnych miejsc:
2. Miś i Margolcia
Polecam wszystkie piosenki. Gaba słucha ich od urodzenia i cały czas je uwielbia. Nie raz posłużyły nam jako inspiracja do zabaw, np naśladowanie zwierząt przy piosence "Garbaty wielbłąd" czy "Piosenka biednego węża". No wystarczy posłuchać i pomysły na zabawę same przychodzą do głowy.

3. Śpiewanki pokazywanki
 Płyta z krótkimi, rytmicznymi piosenkami, które nie dość, że zawierają prosty tekst, to są zarazem propozycjami zabaw ruchowych. Pani, która śpiewa, wyjaśnia w czasie piosenek, jakie ruchy wykonywać. Fajna zabawy dla dziecka ale też dla rodziców. Można potarzać się po podłodze i przy okazji roztuszać zastałe kości ;)

4. Kraina Lodu - ścieżka dźwiękowa
 Jakbym mogła nie wspomnieć o tej płycie ;) Przecież to hit nad hity. Zna ją na pamięć chyba nie tylko każda mama ale też każdy tata małej dziewczynki. Rozpisywac się nie będę. Wspomnę jedynie, że w zimie płyta towarzyszyła nam (byliśmy na nią skazani) w czasie każdej dłuższej podróży samochodem. Wyobraźcie sobie 4,5 godziny jazdy a w tle leci dziesiąty raz "Mam tę moc" :D Najcudowniejsze jest to, że wszystkie dziesięć razy piosenkę śpiewała na całe gardło cała nasza trójka.

5. Kołysanki Utulanki - Grzegorz Turnau i Magda Umer
To właśnie te przepiękne kołysanki odsłuchiwane były przeze mnie w ciąży a potem utulały Gabę do snu. Potem poszły w odstawkę, gdyż nasze dziecko miało etap "będę płakać na każdej smutnej piosence" i wtedy nadszedł etap...

6. Kaczuszki - Mini Mini
Kolejny hit wszystkich maluchów. Polecam wszystkie płyty Mini Mini. Nie wszystkie piosenki są rewelacyjne, jednak na każdej płycie można znaleźć coś fajnego.

7. Majka Jeżowska
Miło po kilkunastu latach posłuchać znów Majki. Piosenki są idealne do tańczenia, śpiewania i różnych zabaw ruchowych. Gabistworek, jak na prawdziwego Stworka przystało, najbardziej lubi piosenkę "Nam się wcale nie chce spać", do której mamy nawet nasz własny układ choreograficzny - Michał Piróg i Agustin Egurolla byliby z nas dumni ;) Polecam wszystkim rodzicom powrót do dzieciństwa i posłuchanie razem z dziećmi Majki Jeżowskiej.

Ciąg dalszy nastąpi. Hitów dla dzieci mamy wiele, więc za czas jakiś powrócę z kolejną listą dziecięcych przebojów.

A może Wy macie jakieś propozycje do naszej listy? Piszcie śmiało. Chętnie powiększymy nasz zbiór piosenek. 

2 komentarze: