wtorek, 12 maja 2015

Przygotuj się na wstrząs, czyli słów kilka o anafilaksji


W tym tygodniu, czyli od 11 do 15 maja, trwa Ogólnopolski Tydzień Edukacji na temat Anafilaksji zorganizowany w związku z kampanią Przygotuj się na wstrząs. W tych dniach w dziesięciu miastach w naszym kraju odbywają się bezpłatne konsultacje lekarzy skierowane do alergików oraz ich rodzin. Lekarze wyjaśniają, w jaki sposób radzić sobie z alergią i jak unikać czynników, które mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Dokładne informacje na temat miejsc, w których można skorzystać z takich konsultacji można znaleźć na stronie http://www.odetchnijspokojnie.pl/ogolnopolski-tydzien-edukacji-nt-anafilaksji-11-15-maja/

Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że sami jesteśmy alergikami. Nigdy nie doświadczyliśmy wstrząsu anafilaktycznego, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że będąc dotkniętym alergią trzeba liczyć się z tym, iż reakcja anafilaktyczna może nas kiedyś spotkać. Robi się coraz cieplej, zaczynają pojawiać się pszczoły i osy, których panicznie się boję właśnie dlatego, że nigdy nie wiem, jak na ugryzienie zareaguje moje dziecko. Oczywiście nie tylko to może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Jest wiele innych czynników powodujących taką reakcję organizmu. Uczulam tylko (hmm, odpowiednie słowo) na to, że każdy alergik jest na to narażony i warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji reagować.

Czym jest anafilaksja?
Jest to tak szybka i poważna reakcja organizmu, która może mieć ciężkie skutki albo nawet doprowadzić do zgonu.
Reakcje anafilaktyczne dzielimy ze względu na stopień ich nasilenia, czyli:
1. Zaczerwienienie, swędzenie i pokrzywka na całym ciele.
2. Objawy z punktu 1 oraz biegunka, wymioty i inne reakcje układu pokarmowego, np. bóle brzucha.
3. Objawy z punktu 1 i/lub 2 oraz reakcje układu oddechowego, np. duszności, świszczący oddech.
4. Objawy z poprzednich punktów, do których dołączają dreszcze, kołatanie serca, oblanie "zimnym potem" a nawet utrata przytomności.

 Kiedy może pojawić się wstrząs?
  • po spożyciu pokarmów alergogennych (np. orzeszków ziemnych, ryb, mleka krowiego, soji, pszenicy);
  • po użądleniu przez pszczoły, osy, szerszenie, mrówki lub inne owady;
  • po spożyciu leków (np. antybiotyków), podaniu znieczulenia lub kontrastu;
  • ekspozycji na inne czynniki (np. zimno, lateks).


Jak widać, jest wiele sytuacji niebezpiecznych dla alergików. Wiadmo, że przesadna reakcja i chronienie dziecka przed wszelkimi czynnikami, które mogą spowodować reakcję anafilaktyczną nie jest rozwiązaniem i dobrym wyjściem. Warto jednak mieć taką wiedzę. Choćby po to, żeby umieć pomóc bliskim lub nawet przypadkowym ludziom na ulicy.


Co zrobić, gdy już się pojawi?


Reaguj natychmiast!

Należy wezwać karetkę (tel. 999, 112) i w trakcie oczekiwania na nią monitorować stan chorego. Dobrze ułożyć taką osobę w pozycji leżącej z uniesionymi nogami. Jeśli ma przy sobie leki antyuczuleniowe, np. zastrzyk z adrenaliny, należy mu je podać. W razie zatrzymania oddechu lub krążenia podjąć akcję reanimacyjną.Dużo więcej informacji na temat reakcji anafilaktycznych znajdziecie na stronie http://www.odetchnijspokojnie.pl/. Polecam stronę z całego serca - jest tam wiele przydatnych wiadomości na temat alergii, aktualnych pyleń a także porady ekspertów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz